Unikajmy ukąszenia przez komara

Za przyjściem okresu chłodnego w roku czyli mamy na myśli zimę mało kto czeka z niecierpliwością, no może zwolennicy nart czy innych dyscyplin spokrewnionych z zimą. Za to lato jest wyczekiwane przez większość z nas. Letnie miesiące to czas przyjemny, czas wakacji, urlopów. Można powiedzieć że to sielanka. Niestety nie do końca. Jest coś co szczególnie w miejscowościach leżących blisko zbiorników wodnych nie daje nam niekiedy spokoju. Niby takie maleństwa a umieją tak popsuć nam nawet najlepsze chwile w czasie letniego wypoczynku. Chodzi o małe kąsające owady czyli komary.

Do niedawna komary nie czyniły właściwie żadnego niebezpieczeństwa dla ludzi. Po ugryzieniu tego maleństwa pozostało swędzące miejsce, które to przez jakiś czas przypominało nam ugryzienie bo drapaliśmy się w tym miejscu. Od niedawna niestety komary są roznosicielami pasożytów z gatunku nicieni, które są przyczyną choroby zwanej dirofilariozą. Choroba ta ma objawy podobne do przeziębienia: brak apetytu,gorączka, senność. Po jakimś czasie od ugryzieniu komara pod skórą powstaje niewielki guzek w którym rośnie przyczyna powstania dirofilariozy – nicień z gatunku filaria immitis.

Dirofilarioza jest chorobą na którą do tego czasu właściwie chorowały tylko zwierzęta i to w krajach o klimacie cieplejszym niż nasz w Polsce. Dirofilariozę we wstępnej fazie u ludzi leczy się przez usunięcie zabiegiem chirurgicznym larwy nicienia. Aby uchronić się przed zarażeniem dirofilariozą najlepiej nie dopuszczać do ugryzienia przez komary. Istnieje wiele sposobów zabezpieczających nas przed natrętnymi komarami. Pierwszą sprawą jest przed wyjściem na spacer np. do lasu jeżeli tylko pogoda na to pozwoli – ubrać długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. Można nasmarować odkryte części ciała środkiem przeciw ukąszeniom komarów.

Istnieje bardzo dużo naturalnych środków przeciw komarom. Jedną z nich jest rozłożenie w pokoju na talerzu pokrojonej cebuli. Komary w tym pomieszczeniu już nas nię będą męczyć, wyniosą się. Można też natrzeć się cebulą przed wyjściem na spacer, to dla bardziej odważnych. Stosowanie kadzidełek również odstrasza owady. Dobrym sposobem, który to od bardzo dawna stosowały nasze prababki jest zrobienie środka przeciw komarom z octu i liści orzecha włoskiego.

Comments are closed.